Підходи щодо розроблення економічного механізму ресурсозабезпечення регіону в умовах євроінтеграції
DOI:
https://doi.org/10.24144/2078-1431.2019.2(23).95-104Ключові слова:
ресурсозбереження, споживання ресурсів, ресурсно-інноваційне заміщення, ресурсно-інноваційний розвиток, конкурентна порівняльна оцінка регіонів, ресурсообмеженість, управління потенціалом.Анотація
У статті обґрунтовано, що основними шляхами підвищення ефективності економіки України є енерго- та ресурсозбереження її регіонів. У свою чергу ресурсообмеженість спонукає регіони до підвищення конкурентоспроможності шляхом ресурсозбереження та ресурсозаміщення, але ресурсно-орієнтовані регіони ризикують опинитися поза світовим поділом праці.
Наголошується, що у процесі розробки механізму ресурсозбереження відбувається формування механізму економії витрат, метою якого є оптимізація використання всіх наявних ресурсів соціо-еколого-економічної системи регіону.
Сьогодні для формування ресурсозберігаючої моделі застосовують ресурсний та витратний підходи. Проте практика показує, що для забезпечення оптимального ресурсозбереження потрібно застосовувати «змішаний» ресурсно-витратний підхід, який в умовах обмеженості ресурсів потребує певного коригування.
Встановлено, що система управління витратами повинна базуватися на програмно-цільовому методі та застосуванні інноваційної стратегії.
Посилання
Sotnyk, I.M. (2008). Ekoloho-ekonomichni mekhanizmy motyvatsii resursozberezhennia [Ecological and economic mechanisms of motivation of resource saving]. VVP “Mriia-1” TOV, Sumy, Ukraine [in Ukrainian].
Prokopenko, O.V. (2012). Sotsial’no-ekonomichna motyvatsiia innovatsijnoho rozvytku rehionu [Socio-economic motivation of innovative development of the region]. Sumy State University, Sumy, Ukraine [in Ukrainian].
Rehionalʹnyy rozvytok ta derzhavna rehionalʹna polityka v Ukrayini: stan i perspektyvy zmin u konteksti hlobalʹnykh vyklykiv ta yevropeysʹkykh standartiv polityky: analitychnyy zvit [Analytical Report “Regional development and state regional policy in Ukraine: state and prospects of changes in the context of global challenges and European standards of policy”] (2013). Retrieved from http://surdp.eu/uploads/files/Analytical_Report_Main_part_UA.pdf [in Ukrainian].
Derzhavna stratehiya rehionalʹnoho rozvytku na period do 2020 r.: Postanova Kabinetu Ministriv Ukrayiny [Resolution of the Cabinet of Ministers of Ukraine “National Strategy for Regional development till 2020”] (2014). Retrieved from http:// zakon4.rada.gov.ua/laws/show/385-2014-р [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).