ПРОЦЕС УХВАЛЕННЯ РІШЕНЬ У ЗОВНІШНЬОПОЛІТИЧНІЙ СФЕРІ ЄС: ПРОБЛЕМИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ РЕФОРМУВАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.24144/2078-1431.2024.1(32).92-104Анотація
Авторами статті доведено, що розвиток процесу ухвалення рішень у зовнішньополітичній сфері ЄС пройшов певні етапи, серед яких: формування первинного співробітництва між країнами ЄС щодо ухвалення рішень у зовнішньополітичній сфері; закріплення спільних засад партнерства між країнами-учасницями ЄС щодо ухвалення рішень у зовнішньому секторі; посилення спільних засад партнерства на рівні держав-учасниць ЄС щодо ухвалення рішень у зовнішньополітичній сфері. Зазначено, що вказані еволюційні стадії супроводжувались змінами нормативно-правового забезпечення відносин, організаційного регулювання та процедури в цілому. Визначено, що трансформації досліджуваного процесу відбувались під дією зовнішніх чинників, одним з яких стало повномасштабне вторгнення РФ в Україну і потреба мобілізації ініціатив ЄС стосовно підтримки української сторони.
Виокремлено ключові проблеми, серед яких: прийняття рішень на основі одностайності між двадцятьма сімома різними країнами, яке обмежує ініціативи більшості, нечіткий розподіл ролей між різними інституційними учасниками. Сформульовано основні шляхи подолання, які передбачають: запровадження голосування кваліфікованою більшістю, яке може використовуватись стосовно виняткових питань у зовнішньополітичній сфері ЄС, що потребують підтримки більшості; впорядкування інституційної інфраструктури, яка передбачає посилення відділу зовнішніх зв’язків Європейської Комісії та зміцнення зовнішньополітичного потенціалу Ради ЄС
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).