Роль дипломатичної стратегії України в умовах глобальних трансформацій: пошук ефективних інструментів взаємодії
DOI:
https://doi.org/10.24144/2078-1431.2024.2(33).101-112Анотація
У статті проаналізовано роль дипломатичної стратегії України в умовах сучасних глобальних трансформацій, зокрема геополітичної нестабільності, економічної глобалізації та технологічних змін. З’ясовано, які інструменти сучасної дипломатії можуть бути використані для ефективної взаємодії з міжнародними партнерами. Виокремлено такі форми інноваційних інструментів, як: цифрова дипломатія, публічна дипломатія, наукова дипломатія, діаспоральна дипломатія, воєнна дипломатія, багатостороння дипломатія та участь у глобальних безпекових й економічних ініціативах. Обґрунтовано необхідність адаптації дипломатичної стратегії України до сучасних реалій та активне використання інноваційних підходів для досягнення національних інтересів.
Посилання
Лікарчук Д.С. Роль міжнародних організацій у врегулюванні зовнішньополітичних конфліктів. Міжнародні відносини: теоретико-практичні аспекти. 2020. № 5. С. 35-44.
Дубовський О. Особливості світового інформаційного простору в контексті критеріального аналізу феномена глобалізації. Acta de Historia & Politica Saeculum XXI. 2024. № 8. С. 101-107.
Lenshie N. E., Mohammed I. Introduction to diplomacy / A Beginner’s Guide. MustardPrints Tech. 2022. рр. 168-202. URL: http://surl.li/ysjzkj.
Бабарикіна Н.А. Публічна дипломатія в умовах інформаційного суспільства // Сучасна українська держава: вектори розвитку та шляхи мобілізації ресурсів: матеріали VII Всеукраїнської науково-практичної конференції (30 квітня 2024 р., м. Одеса). Одеса, 2024. С. 8-11.
Стратегія публічної дипломатії МЗС України на 2021-2025 роки / МЗС України. URL: http://surl.li/pydzsd.
Атаманенко А., Мартинюк Н. Наукова дипломатія у глобалізованому світі: концептуалізація явища. Acta de Historia & Politica Saeculum XXI. 2022. № 4. С. 88-97.
Українська громада в країнах світу / МЗС України. URL: http://surl.li/bnrlwf.
Мартинюк Н. Культурна дипломатія Світового Конґресу Українців як чинник популяризації України в світі (2014 2022). Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Історичні науки». Острог, 2023. Вип. 34. С. 152-160.
Атаманенко А. Роль закордонних українців в українській публічній та культурній дипломатії: історичний і сучасний аспекти. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Історичні науки». Острог, 2019. Вип. 29. С. 54–65.
Шаров О.М. Економічна дипломатія: основи, проблеми та перспективи: монографія. Київ: НІСД, 2019. 560 с.
Литвинчук О., Шевчук А., Войтюк О. Міжнародна допомога Україні в умовах війни як вид співробітництва з міжнародними організаціями. Геополітика України: історія і сучасність. 2024. № 1 (32). С. 239-252.
Окладна М.Г., Стеценко В.Ю. Роль цифрової дипломатії в сучасній зовнішній політиці держави. Право та інноваційне суспільство. 2020. № 2. С. 13-17.
Ковач А. Українська цифрова дипломатія: інформаційний фронт держави в соціальних мережах. URL: http://surl.li/aksten.
Жакун М.Ю. Ядерна дипломатія в міжнародній системі захисту прав людини // Права людини в період збройних конфліктів: збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 25-річчю Національного університету «Одеська юридична академія» (18 листопада 2022 р., м. Одеса). Одеса, 2022. С. 373-377.
Окладна М.Г., Наумова К.І., Миргород В.О. Визначення поняття «таємна дипломатія» та способи її здійснення у міжнародних відносинах. Право та інноваційне суспільство. 2021. № 2. С. 171-177.
Гаврилюк В. Важливість компетентності розвідки і таємної дипломатії в урядуванні України. Krakowskie studia małopolskie. 2022. № 1. С. 114-135.
Войтюк О.С. Міжнародна співпраця України в оборонній галузі в умовах сучасних геополітичних загроз // Тези Всеукраїнської науково-практичної конференції «Національна безпека в умовах війни, післявоєнної відбудови та глобальних викликів ХХІ століття» (7-8 грудня 2023 р., Житомир). Житомир, 2023. С. 460-464.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).