Вдосконалення систем оплати праці в умовах переходу до економіки знань

Автор(и)

  • Сергій Газуда
  • Павло Балога

DOI:

https://doi.org/10.24144/2078-1431.2024.2(33).243-250

Анотація

У статті розглянуто наукові принципи вдосконалення системи оплати праці на підприємстві в умовах переходу до економіки знань. Визначено теоретико-методичні засади вдосконалення системи оплати праці в умовах інноваційних процесів. Підтверджено багатогранність наукових підходів до сутнісного розуміння поняття заробітної плати, окреслення основ її формування. Досліджено трактування поняття «економіка знань», узагальнено ключові чинники її формування: людський чинник, освітній розвиток, навчання, перекваліфікація та вдосконалення трудового потенціалу, інноваційний та технологічний розвиток, ефективна система управління економічними процесами та їх цифровізація, глобалізація. Запропоновано систему принципів врегулювання оплати праці в умовах переходу до економіки знань: оплати за витратами та результатами, простоти, логічності та доступності форм та систем оплати праці, прозорості та справедливості, гнучкості та адаптивності, підвищення рівня оплати праці на основі зростання ефективності виробництва, випередження зростання продуктивності суспільної праці, врахування впливу ринку праці, матеріальної зацікавленості в підвищенні її ефективності, диференціації заробітної плати залежно від трудового вкладу, державного регулювання оплати праці, колективної винагороди за командну роботу, збалансованості та соціальної відповідальності, різноманітності форм винагороди, врахування глобальних тенденцій, взаємозв'язок з корпоративною культурою. Визначено, що вдосконалення систем оплати праці в умовах переходу до економіки знань є важливим чинником забезпечення ефективного використання людського капіталу та стимулювання інноваційної діяльності. Акцентовано увагу на тому, що система оплати праці повинна враховувати нові підходи, орієнтуючись на гнучкість, мотивацію до постійного навчання та вдосконалення. Важливою умовою є справедливість і прозорість встановлених правил оплати, щоб кожен працівник мав можливість зрозуміти, за що він отримує зарплату. Подальших досліджень потребують визначення оптимальних варіантів забезпечення збалансованості між працею та її оплатою і врахування їх під час нормативного реформування інституту оплати праці.

 

Посилання

Грішнова О. А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: [Підручник].К.: Знання, 2004. 535 с.

Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: [підручник]. 4-те вид., оновлене. К.: Знання, 2009. С. 274-291.

Дяків О., Шушпанов Д., Пошелюжний В. Розвиток економіки знань в організації, яка самонавчається // Вісник Тернопільського національного економічного університету. 2020. Вип. 1. C. 113–125.

Економіка праці та соціально-трудові відносини. URL: https://buklib.net/books/26272/.

Зінченко О. А., Даріюш П., Зінченко Д. С. Інформаційна економіка: концепція, сутність та розвиток // Економічний вісник НТУУ «КПІ». 2019. №16. С. 3-13.

Ладунка І. С., Зажерило А. І. Напрями вдосконалення організації оплати праці на підприємствах // Економіка та суспільство. 2018. №16. С. 394-397.

Маслак О. І., Данилко В. К., Гришко Н. Є., Скрипнюк К. О. Економіка знань: еволюція наукових уявлень, складові та чинники формування в новітніх умовах // Ефективна економіка. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/pdf/12_2020/19.pdf.

Мельник Л. Ю. Еволюція наукових уявлень про економіку знань // Економічний вісник. 2015. № 26/1. С.37-42.

Мусіна Л. О. Основні засади переходу до економіки знань: перспективи для України. URL: http://eip.org.ua/docs/EP_03_3_87_uk.pdf.

Пижова М. О. Фактори та принципи справедливої оплати праці // Актуальні проблеми вдосконалення чинного законодавства України, 2020. №54. С. 36-45.

Про оплату праці: Закон України від 24.03.1995 № 108/95-ВР. URL : www.zakon.rada.gov.ua.

Світлична В. Л. Теоретичний базис нової парадигми суспільства – економіки знань. URL: https://economics.opu.ua/files/archive/2015/No3/184-193.pdf.

Туган-Барановський М. І. Основи політичної економії ; за ред. С. М. Злупка ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. Л., 2003. 627 c.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-11