Неліберальний регрес демократії і піднесення правого екстремізму у Словаччині: взаємопов’язані тенденції? (публікується словацькою мовою)
Анотація
Дослідники, що займаються питаннями переходу до демократії після падіння комуністичних режимів, часто пов’язують зростання радикалізму і політичного екстремізму з актуалізацією етнополітики і відродженням націоналізму, а також з соціальною депривацією, нерівномірним впливом соціальнo-економічних реформ на різні групи населення. Обидві згадані інтерпретаційні схеми абсолютно легітимні, вони є реакцією на реальні соціальні явища, однак не повною мірою достатніми для формування всебічних і повноцінних рамок, що пояснюють причини активізації правого екстремізму в країнах Центральної Європи, включаючи Словаччину. У 2016 році, через 12 років після вступу Словаччини до ЄС і 27 років після відновлення демократичного режиму, правоекстремістська партія ĽSNS (Нарoдна партія «Наша Словаччина») пройшла в національний парламент. На виборах у лютому 2020 року ця партія знову опинилася в парламенті. Автор статті обгрунтовує тезу, що не менш важливим фактором піднесення правого радикалізму в Словаччині, крім посилення етнополітики та розширення соціальної депривації, є неліберальний регрес демократії. У статті описується шкідлива практика, яку демонструють протягом тривалого часу правлячі неекстремістські політичні сили (націоналпопулісти) і наслідки цієї практики: тиранія більшості, спроби обмежити вільну конкурентну боротьбу на виборах, маргіналізація опозиції, вибіркове правосуддя, нападки на незалежні засоби масової інформації та представників громадянського суспільства, корупційно-клієнтське захоплення держави, активне підживлення неліберального громадського дискурсу про демократію, свободу, права людини, інші універсальні цінності, міграцію, майбутнє Євросоюзу і т. д. На підтвердження тези про взаємозв’язок між правлінням націонал-популістів і погіршенням якості демократії автор наводить рейтинг Словаччини у проєкті «Народи у трансформації» організації Фрідом Хаус. Автор підкреслює, що неліберальна практика управління погіршила якість демократії і знизила ефективність функціонування демократичних інститутів у державі, не заподіяла ніякої шкоди екстремістам, навпаки, підготувала для них живильне середовище як з точки зору розширення їх підтримки з боку виборців, так і з точки зору формування для них більш сприятливої атмосфери, в тому числі і для демонстрації їх здатності «ефективно» вирішувати існуючі проблеми неліберальними методами. Автор доходить висновку, що тільки повне відновлення функціонування демократичних механізмів, ефективна боротьба з корупцією і беззастережне дотримання ліберально-демократичних принципів може запобігти подальшому посиленню радикальних і екстремістських сил у Словаччині.
Ключові слова: Словаччина, політичні партії, демократична трансформація, якість демократії, правий екстремізм, націоналізм, неоліберальні тенденції, націонал-популізм.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).